Розлади травлення - проблема, яка характерна не лише для людей, але і для тварин, зокрема котів. Єдина відмінність між, на перший погляд, однаковими порушеннями полягає у тому, що чотирилапі не здатні самі впоратись з такими труднощами на відміну від нас, їхніх господарів. Наш обов'язок - допомогти у разі потреби, але, що значно важливіше - вберегти улюбленця і запобігти можливим захворюванням та ускладненням. Тому ми маємо бути максимально уважними до своїх вихованців, аби вчасно помітити симптоми та зарадити їм.
Одним із поширених признаків порушення функціонування травної системи є закреп - збій роботи кишечника, який проявляється у неможливісті або утрудненні дефекації, тобто випорожнення. Хоча спочатку може здатися, що це не така й вже серйозна проблема для котів і кішок, але насправді запор може призвести до летального кінця, якщо вчасно не вжити заходів. Саме тому як господар Ви повинні знати прояви закрепу, аби у разі необхідності врятувати свого меншого друга.
Симптоми закрепу
- Тварина не спорожняла кишечник більше 2 діб
- Під час спроби випорожнення кіт або кішка очевидно відчуває дискомфорт: тужиться, кричить або жалібно нявкає
- Якщо ж чотирилапому вдалось сходити у туалет, то кал виглядає як окремі сухі тверді грудочки або має товсту ковбасоподібну форму, що відповідає 1-ому і 2-ому типу за Брістольською шкалою форм калу відповідно. На випорожненнях можуть бути помітні сліди крові
- Живіт твердий на дотик; пальпація, тобто обмацування, викликає біль
- Підвищена температура, відсутній або знижений апетит, нудота
- Підвищене газоутворення, газові коліки, помітне здуття живота
Причини закрепу
Причин, які можуть викликати запор, є досить багато. Ось найпоширеніші:
- Неправильне харчування: незбалансований одноманітний раціон, дефіцит клітковини, нестача води
- Скупчення грудок шерсті в результаті вилизування
- Наявність в кишечнику чужорідного тіла (дрібні кісточки, випадково проковтнуті сторонні предмети)
- Порушення обміну речовин, захворювання ШКТ, запальні процеси в кишечнику, прямій кишці, анусі, інфекційні захворювання, розлади ендокринної системи, гельмінти тощо
- Вроджена патологія, аномальна будова органу
- Побічна реакція, спричинена лікарський засобом, операцією
- Стрес внаслідок зміни середовища, переїзду, розлуки тощо
- Малорухливий спосіб життя, ожиріння
Що робити, якщо у кота чи кішки закреп
Беручи до уваги вищезазначенні чинники, які можуть спричинити запор, самолікуванням краще не займатися. Щоб не згаяти такий дорогоцінний час, за наявності симптомів, особливо якщо вони чітко виражені, одразу зверніться до ветеринара! Перед лікуванням тварині потрібна професійна діагностика: причина може бути значно серйознішою, ніж здається на перший погляд. Проносне та інші препарати призначає тільки лікар, оскільки надзвичайно важливим є дозування. Неправильне лікування може призвести до смерті тварини - віднесіться відповідально.
Профілактика закрепу
Як і завжди, профілактика здатна усунути багато проблем, серед яких закреп - не виняток. Які запобіжні заходи допоможуть уникнути запору у котів та кішок?
- Різноманітний збалансований раціон з достатньою кількістю клітковини та вологи - запорука здорового вихованця. Найбезпечнішим вибором, особливо за наявності у тварини порушень функціонування певних органів, буде харчування на основі готових кормів, спеціально розроблених під потреби улюбленця.
- З виведенням шерсті з організму кота чи кішки допоможе готова продукція, створена професіоналами для боротьби з цією проблемою.
- Вичісування зайвої шерсті, зокрема в період линьки - рутина, якою нехтувати не варто. Тим паче, зі спеціальними інструментами робити це дуже просто.
- Регулярний огляд та комплексне обстеження улюбленця у ветеринара вчасно попередять виникнення закрепу.
- Активні ігри та прогулянки з котом сприятимуть гарному обміну речовин та безперешкодній роботі кишечника. Потішити свого вихованця, подарувавши йому нову іграшку з нашого величезного асортименту, дуже легко.
Уважно слідкуйте за станом улюбленця, не займайтеся самолікуванням та бережіть свого чотирилапого разом з GoodZoo🐾!