Кажуть, що літо - це прохолодне море, зелені пальми і гарячий пісок на пляжі. Але не варто забувати, що це ще висока температура повітря, палюче сонце та спека, які часом складно пережити нам, людям. Тільки уяви, як страждають бідолашні тварини! Допомогти охолонути песику можна і навіть потрібно (це твій обов’язок як люблячого господаря), проте слід знати, коли звичайних заходів для охолодження вже буде не достатньо і як не згаяти час. Б’ємось об заклад, ти чув про сонячний і тепловий удари у людей, але що ти знаєш про цю небезпеку для собак? Не хвилюйся, GoodZoo не дасть тебе на поталу! Читай цю статтю, аби раз і назавжди розібратися і з тепловим, і з сонячним ударами у собак та в разі чого бути у всеозброєнні.
Яка різниця між сонячним та тепловим ударом?
Тепловий удар у собак - критичний стан організму, який виникає через порушення його терморегуляції під впливом високої температури і призводить до перегріву всього тіла.
Він є небезпечним тому, що температура тіла песика сягає позначки 40,5°C за Цельсієм і вище, при нормі 38,3-39,2°C, у той час як критична температура тіла для собаки, за якої настає поліорганна недостатність (одночасне ураження кількох органів або систем, втрата ними функціональності і здатності забезпечувати життєві потреби організму) і неминуча смерть, становить від 41,2°C до 42,7°C! Рекомендуємо запам’ятати ці цифри. Причинами виникнення теплового удару можуть бути тривале перебування у задушливому, непровітрюваному приміщенні чи в закритому автомобілі навіть з відчиненим вікном (смертельно небезпечно, не приведи Господи!), відсутність доступу до води, прогулянки пообіді під час пікових температур, надмірні інтенсивні, виснажливі тренування тощо.
Сонячний удар, спровокований тривалим перебуванням під прямими сонячними променями, що і відрізняє його від теплового, є його різновидом. Він порушує роботу головного мозку. Терміни сонячний удар та тепловий удар часто вважають синонімами.
Симптоми теплового удару у собак
Аби допомогти своєму песику, насамперед, необхідно знати які ознаки свідчать про такий небезпечний для його організму стан.
Оскільки тепловий удар є ширшим поняттям, то ми зосередимось на його проявах, адже симптоматика обох ударів є досить схожою.
Отже, як проявляється тепловий удар у собак?
- задишка, утруднене часте дихання
- гіперсалівація (слинотеча, тобто підвищене слиновиділення)
- млявість, апатія
- виснаження
- відмова від їжі
- дезорієнтація, повільна реакція
- порушена координація рухів
- підвищена температура тіла
- почервоніння ясен
- блювота
- діарея
- втрата свідомості
- судоми
Якщо серед перерахованих симптомів у твого вихованця помітні лише найлегші, як-от млявість, відсутність апетиту, задишка, і його загальний стан не погіршується, то найімовірніше теплового чи сонячного удару він не отримав, а лише страждає від спеки. Як допомогти йому у такому разі? Твій собака зможе пережити спеку з нашими порадами, зазначеними у спеціально підготовленій статті “Як спека впливає на собак і як правильно доглядати за ними у літню пору”.
Варто також пригадати хто знаходиться в зоні підвищеного ризику. Це песики похилого віку, тварини, які страждають на ожиріння, мають захворювання дихальних шляхів або серцево-судинної системи, собаки в намордниках через обмеження ними можливості охолодження з допомогою язика, це також представники довгошерстих (особливо з густою шерстю) та брахіцефальних порід (наприклад, мопси, боксери та бульдоги). У цих порід клінічні ознаки теплового удару можуть виникати, коли температура середовища та вологість повітря лише помірно підвищені! Якщо твій улюбленець відноситься до цієї категорії, то приділяй пильну увагу його стану, особливо за наявності вищезазначених факторів, що можуть спричинити сонячний чи тепловий удар.
Перша (долікарська) допомога при тепловому чи сонячному ударі у собаки
Тепловий удар може спричинити набряк мозку, ниркову недостатність, шлунково-кишкові кровотечі та аномальне згортання крові, що призведе до невідворотної смерті! Саме тому слід негайно звернутися до ветеринара в терміновому порядку!
❕Тепловий та сонячний удари потребують невідкладної медичної допомоги❕
Чим швидше вихованець її отримає, тим вищі шанси на швидке одужання з мінімальними негативними наслідками для здоров’я або взагалі їхньою відсутністю.
Що необхідно зробити одразу та поки ти з чотирилапим в дорозі?
- Одразу перенеси тварину у прохолодне місце чи в тінь
- Забезпеч безперервний потік повітря повз собаку, щоб сприяти збільшенню втрат тепла
- Наклади прохолодні компреси на відкриті ділянки шкіри (пахви, внутрішня частина стегон, живіт), постійно змінюючи тканину, або обливай прохолодною (не холодною!) водою ці місця, поки дихання собаки не прийде до норми - це допоможе поступово знизити температуру тіла тварини. Під час цих маніпуляцій вихованець не повинен тремтіти!
- Дозволь песику пити прохолодну воду, але не примушуй
*Використання мішків із льодом суперечливе, оскільки вони можуть сприяти зменшенню припливу крові до поверхні шкіри, де може відбуватися теплообмін.
Як запобігти тепловомому і сонячному ударам у собак
Як ти вже зрозумів, і тепловий, і сонячний удар у собаки - це досвід, який краще оминути. Звичайно, 100%-их гарантій немає, проте, якщо докласти зусиль, то можна з високою ймовірністю убезпечити свого улюбленця. Що для цього потрібно зробити?
- Уникати факторів, які можуть спричинити сонячний і тепловий удари у собаки
- прямі сонячні промені, задушливі, погано провітрювані жаркі приміщення, прогулянки під час пікових температур (особливо з 11:00 до 16:00), інтенсивні тренування у спекотні дні, відсутність доступу до свіжої води
- Слідкувати за станом свого чотирилапого, зокрема температурою тіла, обстежувати на наявність симптомів
- Обмежувати активність собаки у жаркі дні
- Забезпечувати вентиляцію всередині приміщення, обирати добре провітрювані місця надворі
- Наглядати за тим, щоб пес перебував у тіні та мав доступ до свіжої води
Бережи свого улюбленця і нехай твоя любов та турбота виявляться сильнішими за усі негарадзи🐾!