Маленькі пухнастики - це безмежна радість, але й велика відповідальність, справлятися з якою часом не легко: стільки всього потрібно пам’ятати. А для господарів-новачків догляд за кошеням, особливо новонародженим, може виявитися справжнім серйозним випробуванням за відсутності належної підготовки. Не панікуй! GoodZoo не лишить тебе наодинці з твоєю котопроблемою ;) Мерщій читай статтю, у якій ти знайдеш усю найнеобхіднішу інформацію про догляд за кошеням, починаючи від облаштування його комфорту, закінчуючи харчуванням, питаннями здоров’я та часопроведенням.
Кошеня вдома: чим забезпечити
Як і кожен новий член родини, кошенятко потребує певних власних котячих речей, що полегшать його перебування чи то в квартирі, чи то в будинку і допоможуть тобі підтримувати чистоту та порядок вдома. Асортимент величезний, але чи все потрібно твоєму кошеняті? На що звернути увагу насамперед?
Будиночок для кошеняти
Власний затишний куточок ще нікому не завадив, а тим паче таким поціновувачам комфорту, як представникам котячих. Зазвичай будиночок для кошеняти - це повноцінний зручний лежак, виготовлений з м’яких матеріалів (найчастіше плюшу), з накриттям, яке добре тримає форму, що дозволяє котику усамітнитись, подрімати або просто відпочити без зайвих очей. Деякі будиночки виготовлені у формі тунелю чи тваринки, як-от мишки, можуть містити іграшку всередині або дряпалку ззовні, наприклад. Пропозицій вистачає на будь-який смак і для будь-якого інтер’єру. Пам’ятай лише, що, передусім, будиночок має відповідати за розміром кошеняті, аби йому було зручно не лише всередині, а й потрапити у нього (високий бортик краще лишити для дорослого віку).
Лежак
Якщо твій маленький чотирилапий любить багато уваги, замість будиночка як альтернативу можна придбати лежак для кошеняти, що має не менше переваг. Вибір лежаків численний, а варіанти на підвіконня чи батарею допоможуть потішити котика, що вже облюбував певне місце.
Дряпка
Нехай кошенята вже не бігають за здобиччю, як це могло бути у древні часи, проте природні інстинкти не зникли. Аби вберегти твої стіни та меблі, а особливо дивани та крісла, від нещадної розправи, рекомендуємо обзавестися дряпкою для твого маленького хижака. Від найпростішої моделі, як-от дряпка-стовпчик чи з палицею, до ігрових комплексів з платформами, будиночком, лежаком тощо - обирати є з чого. Оскільки твій грайливий улюбленець лише починає розвиватися, радимо зупинитися на стовпчику з іграшкою і диваном, наприклад: його основне призначення буде однозначно застосовуване, а додаткові елементи займуть кошеня на певний час і урізноманітнять його дозвілля.
Лоток для кошеняти
Незамінна річ у догляді за пухнастиком, без якої точно не обійтися. Важливо підібрати саме той туалет для кошеняти, у якому йому буде максимально зручно справляти власні потреби. Фахівці рекомендують обрати для котика відкритий лоток з високими бортиками, що не дозволять бешкетнику розсипати наповнювач, або закритий, якщо туалет доведеться розмістити у кімнаті.
Найкраще використовувати лоток у парі з наповнювачем, який дозволяє створити наближені до природних умови. Хоч вибір наповнювача для лотка може виявитися справою нелегкою, проте він однозначно полегшить догляд за туалетом твого кошеняти. Спробуй спочатку наповнювач у вигляді дрібних гранул - селікагелевий чи бентонітовий, наприклад.
Туалетна тема є надзвичайно важливою. Тому радимо тобі ознайомитися детальніше з облаштуванням котячого туалету (зверни особливу увагу на аксесуари, що точно стануть в пригоді).
Після придбання усього необхідного виникає цілком логічне питання “Як привчити кошеня до лотка?”. GoodZoo спішить на допомогу і тут. Наша стаття з усіма подробицями розповість коли та з чого почати привчання, чого робити не слід, а за яких умов бити на сполох. Користуйся, не соромся.
Переноска для кошеняти
Перші походи до ветеринара, спільні поїздки, переїзди...Впевнені, що тобі хочеться, аби ці моменти стали приємними спогадами. Мінімум стресу і для тебе, і для твого маленького вихованця забезпечить переноска для кошеняти - аксесуар, який зробить ваше часопроведення разом поза домівкою безпечним та комфортним. Її слід обирати відповідно до мети використання: для авіаподорожей необхідні стандартизовані (у вигляді контейнера зазвичай), для прогулянок у місті можна зупинитися на сумці чи рюкзаку, які зручно носити. Також вагомим критерієм, звісно, є розмір переноски: у ній кошеня має без труднощів розвернутися, лягти, а в ідеалі - стати на усі лапки.
Не зайвим буде плед-килимок, особливо у подорожі, що створить комфорт для котика, сприяючи заспокоєнню.
Чим годувати кошеня
Для ростучого молодого організму критично важливим є харчування, його якість та кількість. Швидкий ріст і розвиток спричиняють специфічні потреби кошенят у їжі: вона має бути калорійною, легкозасвоюваною, з високим вмістом білків і поживних речовин та балансом вітамінів і мінералів. Корм для кошеняти має обов’язково містити протеїн і жири, що є основою дієти котів, а також амінокислоти аргінін, таурин, метіонін і цистеїн, такі вітаміни, як вітамін В (ніацин) і вітамін D, що не виробляються організмом і тому мають надходити з їжею (зазвичай це продукти тваринного походження).
Натуральний раціон харчування містить купу обмежень, що додають зайвого клопоту господарю. Тому спеціалісти рекомендують спеціально розроблений корм для кошенят: це безпечно, надійно, зручно та швидко. Як стверджує International Cat Care, після відлучення від матері (від 3-4 до 8 тижнів) та до 4-ох місяців котику краще вживати вологий корм через м’яку та ніжну текстуру, а також вміст води у 70-80%. Надалі (з 2-ох/3-ох місяців) у раціон можна поступово додавати сухий корм з одночасним контролем споживання води кошеням.
Для годування свого маленького хвостатого слід запастися мискою для корму, та мискою для води. Вони можуть бути окремими, подвійними чи на підставці, принтовані чи однотонні - вибір за тобою. Металеві та керамічні миски не мають неприємного запаху, є більш безпечними і зносостійкими, ніж пластикові. Для сухого корму краще придбати миску з бортиками, для вологого - пласкішу, схожу на блюдце, для води - широку і досить глибоку.
Додатково можна купити резиновий килимок під посуд, аби він не ковзав по підлозі, чи спеціальну підставку для стійкості.
Замінники молока для кошеняти
Якщо твоє кошеня ще досить мале і потребує молока матері, але за певних причин такої можливості немає, ти можеш спробувати замінники котячого молока для кошенят. Вони часто містять коров'яче молоко, яке було модифіковано з метою максимального наближення до поживного складу котячого молока. Коров’яче молоко для більшості пухнастиків є шкідливим, оскільки вони мають непереносимість лактози. Звідси здуття, нудота, діарея, блювота, втрата апетиту, біль, дискомфорт, шлунково-кишкові захворювання та інші ускладнення. Одним словом, не те, чого ти хочеш для свого хвостатого. Козине молоко не рекомендується вживати котусикам через низький вміст протеїнів і жирів.
Найпоширенішим замінником є сухе молоко для кошенят. Ця порошкоподібна суміш зберігається довше, оскільки невикористаний порошок можна заморожувати протягом 6 місяців. Охолоджену у скляній тарі порцію, яку не було вжито, котик має випити протягом 2 діб.
Існує також замінник котячого молока у рідкій формі. Як і в попередньому випадку, після відкриття упаковки така суміш для вигодовування кошенят має бути вжита протягом 48 годин за умови охолодження невикористаної порції.
Щеплення для кошенят
Вакцинація кошеняти є дуже важливою складовою його здоров’я, а отже довгого і щасливого життя поруч зі своїм господарем. Якщо ти не хочеш ризикувати здоров’ям свого улюбленця, то теми вакцинації не уникнути. Адже згідно з Законом України “Про захист тварин від жорстокого поводження” ти як особа, яка утримує домашню тварину, зобов’язаний забезпечувати своєчасне надання їй ветеринарних послуг, зокрема щеплень. Яких саме?
Як для людей, так і для представників котячих існують обов’язкові та рекомендовані (неосновні) щеплення.
1. До перших відносяться
- щеплення проти сказу, що є обов’зковим(!) для котиків-жителів України і одноразовим, а також необхідним для поїздок закордон
- щеплення проти грипу (герпесвірусу котів (FHV), каліцівірусу котів (FCV)), вірусу панлейкопенії/парвовірусу (FPV), які вважаються базовими згідно з WSAVA (World Small Animal Veterinary Association, Міжнародна ветеринарна асоціація дрібних тварин)
- щеплення проти вірусу лейкімії котів (FeLV), обов’язковість якого зумовлена локальними особливостями: “вуличний” спосіб життя у кошеняти, контакт з вуличним котом чи кішкою
Усі ці хвороби з високою імовірністю здатні призвести до смерті тварини, а тому ці вакцини є обов’язковими.
2. До другої групи входять щеплення проти трихофітії (стригучого лишаю), (що передається людині), хламідіозу (Chlamydia felis), вірусу імунодефіциту котів (FIV), ринотрахеїту (Bordetella bronchiseptica), як стверджує WSAVA.
Коли вакцинувати кошеня
Перша вакцинація кошеняти проводиться у віці 8-12 тижнів, повторна (для профілактики грипу, панлейкопенії та лейкозу котів) - через 3-5 тижні, тобто коли хвостатому близько 12-16 тижнів (остання доза початкової серії). Новонароджені кошенята завдяки антитілам, переданим з молоком матері, є захищеними, тому вони не потребують щеплення одразу піля народження і до 8 тижнів - поки тішитимешся малечею, саме час запланувати вакцинацію.
Одноразове щеплення не може забезпечити повноцінний імунітет (окрім проти сказу), тому проводиться ревакцинація. Планова ревакцинація (і обов’язкові, і рекомендовані щеплення) має відбутися через рік після другої ін’єкції, її слід спланувати з ветеринарним лікарем твого котусика.
На що звернути увагу при вакцинації кошеняти
Не хочеш зайвого клопоту? Використовуй лише ті вакцини, які зареєстровані, сертифіковані та дозволені до реалізації в Україні. Також при купівлі зверни увагу на
- місце знаходження ампул (мають бути в холодильнику)
- термін придатності, серію і номер партії (повинні бути зазначені на спеціальній наклейці, що потім вклеюється у ветеринарний паспорт)
- колір, домішки
- документи та сертифікати, що підтверджують якість вакцини
Твій чотирилапий - твоя відповідальність! Не підведи його ;)
Профілактика бліх і кліщів, гельмінтів
Непрохані гості у твого кошеняти - ще та небезпека для пухнастика. Так, так, ти все правильно прочитав, адже паразити-кровопивці становлять серйозну загрозу життю хвостатого (блохи, наприклад, можуть призвести до втрати крові та анемії), тому це не лише дискомфортно та дратуюче, а й ризиковано. Краще запобігти проблемі, ніж її вирішувати. Впевнені, твій котусик теж з нами погодиться.
Наймолодший вік котика, коли його можна обробити від бліх і кліщів без шкоди для здоров’я, - близько 8 тижнів. Існують також певні обмеження за вагою для здійснення заходів з метою профілактики паразитів.
Кошенята дуже чутливі, тому деякі превентивні заходи не є безпечними для них. Отже, найнадійнішим рішенням буде звернутися до ветеринарного лікаря ДО застосування будь-яких засобів, аби він допоміг підібріти найкращий з урахуванням віку й індивідуальних особливостей чотирилапого.
❕Ніколи не використовуй для малечі засоби проти бліх і кліщів для дорослих котів: такі препарати можуть бути смертельними для кошеняти❕
Кошенята потребують інтенсивнішої дегельмінтизації в порівнянні з дорослими котами чи кішками, бо малюки є найбільш вразливими до зараження кишковими паразитами. Ветеринари рекомендують розпочинати дегельмінтизацію кошеняти у віці 6 тижнів та повторювати її у 8, 10 та 12 тижнів. Надалі профілактику гельмінтів у кошеняти слід проводити щомісяця до 6-місячного віку, а потім - за рекомендацією ветеринара. Також дегельмінтизацію потрібно проводити за 2 тижні до вакцинації кошеняти за умови контакту з іншими тваринами, інакше - за 7 днів. Засоби проти глистів знайдеш у нашому зоомагазині.
Косметика для кошенят
Малі пухнастики - ще ті бешкетники. Тому якщо одного дня ти знайдеш свого шукача пригод в ароматизаторі, наприклад, то шампунь для кошенят точно стане в пригоді. Купати чотирилапого слід ситуативно, без зловживань: коли його шерсть брудна, липка, є неприємний запах.
❕Ніколи не використовуй для котусика шампунь, призначений для людей чи собак! Не піддавай його тортурам, адже коти мають інший рівень pH шкіри❕
Вибір шампуней, спеціально створених і безпечних для кошенят, є досить широким. Зазвичай вони досить лагідні, аби не спричинити подразнення очей чи шкіри котиків. При купівлі такого засобу зверни увагу на довжину шерсті твого вихованця і обирай з урахуванням цього критерію також.
Ігри для кошенят
Активні та грайливі котусики потребують багато руху. Тому ігри - чудовий спосіб вивільнити енергію кошеняти, потренувати м’язи, розвинути його спритність й інтелект.
Найзручнішим і найпростішим рішенням є придбати вже готову іграшку. Досить популярні інтерактивні іграшки для кошенят, адже пухнастики можуть гратися з ними самостійно. Зайняті господарі точно оцінять ;) Розважаючи непосиду, така іграшка розвиває його кмітливість. Гумові нитки з прикріпленою іграшкою та вудки-дражнилки пробуджують у маленького хижака природні інстинкти. Такі іграшки - фаворити котусиків: вони тримають в напрузі увесь час.
Якщо у тебе майстерні руки і достатньо вільного часу, то можна створити іграшку для кошеняти своїми руками, застосовуючи фантазію. Вона точно буде унікальною.
Іграшка для кошеняти має бути не надто дрібною і міцною, аби воно не змогло проковтнути її чи окремі деталі. Безпека - понад усе!
Бережи своє кошеня, забезпечуючи його найкращим. Де знайти найліпше ти знаєш 🐾!