Особливий період для кожного господаря і його нестерилізованої кішки - її вагітність. Незалежно від того запланована вона чи раптова це час, у який вихованиця потребує додаткової уваги, турботи та догляду, що, в свою чергу, не обходиться без спеціальних знань. Симптоми котячої вагітності, її термін, особливості перебігу - мінімум, який має знати кожен люблячий господар кішки. Ця стаття спеціально створена, аби допомогти тим, кому цих знань ще бракує, а також зосередитись на найважливіших моментах даного фізіологічного процесу.
Ознаки настання вагітності у кішки
Мало хто, у кого кішка раніше не народжувала, знайомий із проявами котячої вагітності, що зовсім не дивно. Перше, що необхідно знати, - ознаки вагітності у кішок помітні на 4-ому тижні. Тому її перебіг перші 3 тижні буде майже безсимптомним. Які ж первинні симптоми?
- підвищена сонливість, спричинена зміною гормонального фону кішки
- можливий токсикоз, зокрема нудота, що призводить до зниження/погіршення апетиту
- зміна кольору сосків на червоно-рожевий (для першої вагітності кішки характерна інтенсивна пігментація), їхнє набрякання
- припинення тічки
З подальшим розвитком вагітності кішки з’являться інші її ознаки:
- округлення живота та поступове його збільшення
- підвищений апетит
- збільшення ваги
- млявість
- потреба у додатковій увазі, ласці
- різка зміна смакових переваг
- набухання сосків
- промацування кошенят
- відчуття їхнього руху
- “гніздування”
Хибна чи помилкова вагітність або псевдовагітність
Це психофізичний стан, при якому статево дозріла кішка відображає усі симптоми вагітності, але при цьому не є заплідненою. Тобто така вагітність є уявною. Найдивовижніше, що у такому разі кішка відчуває усі ознаки вагітності: зміна поведінки, втрата апетиту, блювота, набряклий живіт, збільшення ваги тощо. Зазвичай хибна вагітність трапляється між 6 та 12 тижнем після тічки і може тривати кілька місяців. Її причина досі не відома. Вважається, що гормональний дисбаланс, а саме пролактин та прогестерон відіграють не останню роль у розвитку цього стану у кішок. Оскільки деякі хвороби мають схожі симптоми, то діагностика помилкової вагітності потребує ветеринарного обстеження. Про неї йтиметься нижче.
Псевдовагітність не впливає на подальшу здатність кішки до розмноження, тому надто перейматися не варто. За першого випадку спеціалісти не рекомендують лікування, тому що такий стан зазвичай закінчується самостійно через кілька тижнів. Крім того, можливі методи лікування можуть мати значні побічні ефекти. Якщо ж помилкова вагітність у кішки трапляється не вперше, то найімовірніше ветеринарний лікар запропонує лікування, як-от вживання гормональних добавок або хірургічне втручання (оваріогістеректомія, тобто видалення яєчників та матки).
Як виявити вагітність у кішки
Підтвердити вагітність кішки можна кількома способами залежно від її терміну з допомогою кваліфікованого спеціаліста:
- Метод пальпації - акуратне промацування бічних відділів живота
- Аналіз крові на релаксин з 25 дня вагітності (*можливий хибнопозитивний результат у разі кісти яєчників, тому даний спосіб не є гарантією)
- УЗД з 25 дня, яке дає 100% впевненість у результаті, а також, можливість визначення кількості кошенят. Даний спосіб найкращий для виключення помилкової вагітності
- Рентгенографія з 50 дня
Щотижневий перебіг вагітності у кішок
Тривалість котячої вагітності в середньому становить від 60 до 67 днів, тобто близько 9-10 тижнів. Як ми вже зазначали раніше, у перші тижні симптоми вагітності у кішки майже не проявляються. Проте згодом ознаки стають яскраво помітними. Для того, щоб ти знав чого очікувати, ми підготували таблицю, систематизувавши усю найнеобхіднішу інформацію щодо перебігу вагітності.
Період | Особливості |
1-ий тиждень | Технічно кішка ще не вагітна, оскільки запліднення яйцеклітини сперматозоїдами триває до 10 днів. Помітних змін у поведінці кішки немає. |
2-ий тиждень | Рівень гормонів кішки наближається до вагітного. |
3-ий тиждень | Кількість гормонів надалі зростає. Відбувається збільшенння сосків та їхнє почервоніння. Кішка починає набирати вагу. |
4-ий тиждень | Кішку нудить, можлива втрата апетиту, однак вага тварини продовжує збільшуватися. |
5-ий тиждень | Кошенята достатньо дорослі, аби можна було визначити їхню кількість. |
6-ий тиждень | Кішка їсть значно більше, ніж раніше, оскільки кошенята активно ростуть. Вона також накопичує калорії для годування кошенят після їхнього народження. Можуть бути помітними рухи живота. |
7-ий тиждень | Очевидний великий округлий живіт. Апетит кішки зменшується зі зменшенням місця для шлунку. Вона може розпочати гніздування (пошук безпечного та зручного місце для народження своїх малюків). |
8-ий тиждень | Помітні рухи кошенят у животі. Кішка активно доглядає за собою. Її соски набрякають. Волосся на животі може почати випадати, готуючи тварину до годування. У кішки може з’явитися молоко. |
9-ий тиждень | Кішка не спокійна та тривожна. Може багато лежати. Починає гніздитися, якщо раніше цього не зробила. У неї знижений апетит. Пологи близько. Деякі кішки на цьому тижні можуть народити. |
10-ий тиждень | Кошенята народжуються. Якщо пологи досі не настали - це привід звернутися до ветеринара для перевірки стану. |
Догляд за кішкою під час вагітності
Кішки чудово справляються з власним доглядом під час вагітності самостійно, проте кілька важливих справ, з якими вихованиця не впорається сама, покладаються на тебе. Як саме ти можеш допомогти улюблениці, аби вагітність пройшла гладко?
Захист вагітної кішки від бліх і кліщів
Це не лише безпека майбутньої мами, а й безпека малечі, адже блошина анемія є однією з найчастіших причин смерті маленьких кошенят. Тому нехтувати профілактикою зараження паразитів не варто.
Далеко не всі засоби від бліх і кліщів є безпечними при вагітності, хоч деякі можуть використовуватися зазвичай у цей період, наприклад, Advantage компанії Bayer чи французький Frontline. Однак подібний засіб має призначатися індивідуально спеціалістом (!). З цієї причини обов’язково проконсультуйся з ветеринаром, аби впевнитись у безпечності використання препарату проти бліх для твоєї вихованиці під час її вагітності.
Відокремлення вагітної кішки від решти домашніх улюбленців
Хорошим рішенням за можливості буде тримати майбутню маму окремо від решти домашніх тварин, зокрема котів, під час вагітності, принаймні протягом останніх 2-3 тижнів. Цей проміжок часу охоплює інкубаційний період більшості інфекцій, а тому дозволяє знизити ризик інфікування вагітної кішки та розвитку захворювань, як наслідок, знижуючи ризик зараження малечі. Хоч інші вихованці можуть не виявляти клінічних ознак хвороб, але можуть бути носіями інфекцій. Тому відокремлення може допомогти запобігти небажаним ускладненням і проблемам.
Контроль за станом здоров’я кішки під час вагітності
Якщо закралися сумніви щодо здоров’я вагітної улюблениці і ти припускаєш, що вона може бути хворою, одразу зв’яжись зі своїм ветеринаром, адже він знає оглянув чотирилапу, знає її бекгрануд, історію хвороб, а тому зможе дати найкращі рекомендації. Стан майбутньої мами безперечно впливає на її дитинчат, тому важливо не проґавити проблему і не згаяти дорогоцінний час.
Чого робити не варто під час вагітності кішки, щоб не нашкодити зі своєю “допомогою”?
Дегельмінтизація вагітної кішки
Профілактика гельмінтів у кішок під час вагітності зазвичай не проводиться. Цим варто зайнятися на етапі підготовки кішки до вагітності, а не під час. Альтернативним підходом у сучасній ветеринарії у боротьбі з гельмінтами є лікування малечі.
Вакцинація кішки під час вагітності
Вакцинація вагітних кішок не рекомендована, оскільки щеплення можуть негативно вплинути на розвиток малечі. Так, наприклад, живі модифіковані вакцини FPV, Feline ParvoVirus, парвовірусу котів, пов’язані з патологією розвитку мозку у кошенят, а саме гіпоплазією мозочка. Тому за можливості кішку слід вакцинувати до того, як вона завагітніє.
Проте переваги вакцинації можуть переважати ризики захворювань у разі ендемії. На жаль, в Україні досі ендемія сказу, а коти є одним із 3 трьох основних джерел збудників цієї хвороби. Але на щастя, деякі типи вакцини проти сказу можуть використовуватися під час вагітності. Як правило, якщо вакцина придатна для використання для вагітної кішки, це буде вказано на етикетці. У будь-якому разі для вакцинації кішки потрібна попередня консультація ветеринарного лікаря. Ти ж хочеш довго і щасливо?
Загалом, крім незначного ветеринарного контролю і змін у харчуванні, про які поговоримо нижче, вагітна кішка не має як таких особливих потреб протягом більшої частини вагітності. Не забувай, що у цей період вагітна вихованиця потребує уваги, турботи й багато любові - саме так ти зможеш виявити свою підтримку.
Харчування вагітної кішки
Оптимальне харчування кішки під час вагітності надає сил майбутній мамі, які будуть так потрібні їй під час пологів і опісля, а також забезпечує кошенят усім необхідним до та після їхнього народження, зменшуючи ризик появи ускладнень, саме тому воно є таким важливим. Вагітна кішка, незабезпечена належним харчування, чи то з надмірною вагою, чи то з її дефіцитом матиме справу з репродуктивними наслідками, як і її дитинчата. Якими? Перегодовування може призвести до ожиріння наприкінці вагітності, що підвищує ризик важких або тривалих пологів і додаткового стресу для кошенят - однозначно не те, чого ти прагнеш для своєї улюблениці. Ба більше, негативні наслідки перегодовування можуть бути більш затяжними. Ожиріння може зменшити вироблення молока під час лактації, що негативно вплине на здоров’я та ріст малечі. І навпаки, недостатнє годування кішки під час вагітності може призвести до втрати ембріона, неправильного розвитку плода, спонтанного аборту або мертвонародження, малого виводку та низької ваги кошенят при народженні, які можуть бути не достатньо розвиненими. Сподіваюсь, ми переконали тебе в тому, наскільки важливо щоб вагітна кішка у цей хвилюючий період отримувала достатьно калорій, поживних речовин і підтримувала нормальну масу тіла?
Трохи основної теорії, яка знадобиться при виборі раціону майбутньої мами:
- Енергетичні потреби вагітної кішки зростають ще на початку вагітності, збільшуючись поступово приблизно на 10% щотижня, однак такий темп має тенденцію до уповільнення протягом останнього тижня вагітності. Зрештою, наприкінці майбутня мама споживатиме на 25-50% більше, тобто у 1,5 рази більше, за свою звичайну щоденну норму.
- Як зазначає доктор ветеринарних наук Elise Malandain, протягом усієї вагітності кішкам зазвичай рекомендована дієта, що містить принаймні 4000 ккал/кг сухого корму.
- З дієтологічного погляду, добавки кальцію, вітамін D, В6, В12 та будь-які інші додаткові поживні речовини не є необхідними, ба більше, є навіть протипоказаними у разі споживання збалансованої дієти під час вагітності (можуть спричинити кальцифікацію, деформацію плода, тремор, судоми та ряд інших неприємних процесів).
- Аналітичний склад раціону вагітної кішки повинен відповідати принаймні мінімальним рекомендаціям. Наприклад, рекомендації the Association of American Feed Control Officials, Асоціації американських посадових осіб з контролю за кормами: 30% протеїнів, 9% жирів, 1% кальцію, 0.8% фосфору.
- Потреби кішки у білку під час вагітності значно підвищені, адже протеїни важливі для забезпечення всіх незамінних амінокислот для росту та розвитку плоду.
- Жир забезпечує вдвічі більше калорій, ніж та сама кількість білка або вуглеводів, і полегшує засвоєння жиророзчинних вітамінів, тому його вміст у кормі є обов’язковим.
- Кальцій та фосфор потрібні для підтримки розвитку скелету кошенят та пізніше для лактації.
- Високий вміст таурину у дієті позитивно впливає на розмноження.
- Жирні кислоти EPA та DHA, ейкозапентаєнова та докозагексаєнова, у складі раціону вагітної кішки є корисними для кошенят, а саме покращують їхній зір, пам’ять, здібності до навчання.
Що означає вся ця теорія?
Яким має бути раціон кішки під час вагітності
Якщо максимально просто, то раціон вагітної кішки повинен бути:
- високозасвоюваним
- висококалорійним
- з високим вмістом протеїнів і жиру
- з кальцієм, фосфором, таурином, EPA і DHA та іншими спеціальними поживними речовинами
- повноцінним та збалансованим
- поступово збільшеним,
що науково доведено.
З огляду на всі вищезазначені вимоги, які складно досягнути й контролювати при натуральному харчуванні, повнораціонна дієта у вигляді готового сухого корму для вагітних кішок є найзручнішим варіантом для господаря вагітної кішки та найбезпечнішим і найбільш задовільним для майбутньої мами. Корму для вагітних кішок на будь-який смак і гаманець вистачає. Він, беззаперечно, має чимало переваг.
Найчастіше комерційно виготовлений корм для вагітних кішок не потребує жодних добавок, так, наприклад, він містить достатньо таурину для нормального розмноження, як і жирних кислот. Однак іноді лише корму може бути не достатньо через індивідуальні особливості кішки чи її поточний стан. Тому ветеринар може призначити додаткове вживання фолівої кислоти, В12 (кобаламіну) чи В6 (піродиксину) на ранніх стадіях вагітності, що сприяють ранньому розвитку ембріона, або вживання заліза та кальцію на пізніх стадіях, оскільки їхній рівень знижується з наближенням пологів (кошенята отримують значно більше цих мікроелементів від матері і залишків може бути не достатньо для задоволення її власних потреб). Проте таке рішення ні в якому разі не може прийматися самостійно господарем, адже для цього потрібен огляд, розуміння стану організму вагітної кішки тощо.
❕Це прерогатива виключно ветеринарного лікаря! ❕
Крім того, у разі призначення добавок слід пам’ятати, що вони не повинні замінювати їжу улюблениці, а служать виключно для покращення дієти кішки під час вагітності, щоб вона була забезпечена усіма необхідними поживними елементами, яких може не вистачати у кормі.
На що ще варто звернути увагу
Через ріст кошенят у шлунку вагітної кішки місця все меншатиме, однак її енергетичні потреби лише зростатимуть. Це означає, що майбутній мамі потрібно бути їсти менше, але частіше, особливо в останньому триместрі. Саме багаторазове годування невеликими порціями наприкінці вагітності дозволить набрати необхідну вагу до пологів.
Також аби запобігти зайвому стресу, пов’язаному зі зміною раціоною після пологів, доцільно перейти на корм для кошенят наприкінці вагітності, перед народженням малечі, адже ця подія й так буде достатньо стресовою для кішки.
Допомогти вагітній вихованиці, максимально полегшивши цей період, можна лише за умови правильної підготовки. Без знання норм та нюансів вагітності у кішок це складно зробити. Тому найкраще - зосередитися на ознайомленні з особливостями цього процесу.
Піклуйся про свою улюбленицю без ризиків і проблем разом з GoоdZoo 🐾!
Ресурси:
Fontaine E. Food intake and nutrition during pregnancy, lactation and weaning in the dam and offspring. Reprod Domest Anim. 2012 Dec;47 Suppl 6(Suppl 6):326-30. doi: 10.1111/rda.12102. PMID: 23279530; PMCID: PMC7169170.
Júnior, Francisco Antônio Félix Xavier et al. Nutritional Approach of Pregnant Queens and Neonate Cats: A Review. 2016. Revista Brasileira de Higiene e Sanidade Animal 10(4). DOI:10.5935/1981-2965.20160065
Malandain E, 2006: Nutrition and reproduction in bitches and queens. 5th Biannual Congress, European Veterinary Society for Small Animal Reproduction (EVSSAR). Budapest, Hungary, 7–9 Apr, 180–184.
Moreira F.L. Fisiologia do ciclo reprodutivo da gata. Cães e Mascotes, p. 60- 62, 2005. Mundo Pet. Nutrição de fêmeas reprodutoras. [S.d.]. Disponível em < http://www.sitemundopet.com.br>.
Bilkei, G. The influence of body condition on the parturition of the queen. Berl Munch Tierarztl 1990; 103: 49–51.
Heather Hoffmann, DVM. Cat Pregnancy and Kittens: The Complete Guide. 2020. PetMD.
Holst, B. S.. Feline breeding and pregnancy management: What is normal and when to intervene. 2022. Journal of Feline Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1177/1098612X221079708
Scherk, Margie A et al. 2013 AAFP Feline Vaccination Advisory Panel Report. Journal Of Feline Medicine And Surgery, vol 15, no. 9, 2013, pp. 785-808. SAGE Publications, doi:10.1177/1098612x13500429
Sharp, NJ, Davis, BJ, Guy, JS, Cullen, JM, Steingold, SF, Kornegay, JN. Hydranencephaly and cerebellar hypoplasia in two kittens attributed to intrauterine parvovirus infection. J Comp Pathol 1999; 121: 39–53.
Відгуків покищо немає. Будьте першим і поставте свою оцінку товару.